Kardere Bakır İşlemeciliğinde Kalfalık Kursu Başladı
Anasayfa 111 » RSS Haberler » Kardere Bakır İşlemeciliğinde Kalfalık Kursu Başladı ---
Kemah Kaymakamımız Sayın Gökmen Çiçek’in öncülüğünde ve büyük gayretleriyle İş-Kur kapsamında Karderemizde başlatılan kurslar sonucunda, kısa bir sürede büyük bir aşama kaydeden Bakır El İşlemeciliğinin geldiği nokta; yeni kaynakların yaratılmasına ve daha ileri aşamalara geçilmesine imkan sağlamıştır.

SODES (Sosyal Destek Programı) kapsamında başlatılan yeni bir kursla Kardere'nin hünerli elleri artık Kalfalık seviyesine ulaşacaklar.

Muhtarımız Sezai Hiçdönmez konuyla ilgili olarak; Sayın Kaymakamımızın büyük gayretleriyle kursun açılışını yaptıklarını, bu açılışta başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere, savcımız, hakimlerimiz, bütün daire amirlerinin ve Sodes’ten temsilcilerin ve çok sayıda misafirin açılışa katıldıklarını ifade etti. Yeni kursumuzun hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Muhtarımız, başta Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkese aracılığımızla bir kez daha teşekkür ederek; İstanbul’daki Kardereli ve Kemahlı iş adamlarımızın ve hemşehrilerimizin ürün siparişi vererek Kardereli hanım kursiyerlerimizi desteklemelerini istedi.

Biz de başta Kaymakamımız Gökmen Çiçek olmak üzere Muhtarımız ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunar, Bakır El İşlemeciliğinde göstermiş oldukları başarı ve azimleri nedeniyle Kardere’nin hünerli ellerini biz kez daha tebrik eder; başarılarının devamını dileriz.

Haber
Abdullah Bozdemir

 

Konuyla ilgili Kemah Kaymakamlığı'nın haberi ve fotoğrafları:

KARDERE’DE BAKIR SODESLE YENİDEN

Kaymakamlığımızın öncülüğünde başlatılan bakırcılık projesinin devam edebilmesi için sivil toplum örgütü çatısı altında proje yapılarak, SODES kapsamında bir proje hazırlandı, DPT’nin onayına sunuldu. Düzenlenen bakır işlemeciliği projesi DPT tarafından onaylandı.

İlçe merkezine 31 km uzaklıkta, Kaymakamlığımızca daha önceden İş-Kur kapsamında açılan kurslar sonunda bakır işlemeyi öğrenen Kardere’li hanımlarımız SODES kapsamında başlatılan kursla kalfalık seviyesine ulaşacaklardır.

SODES kapsamında “Hünerli Eller Projesi” hazırlandı. 92.310,00.-TL bedeli olan bu proje ile oluşturulacak atölyede; kadınlara rahat ve huzurlu çalışabilecekleri iş ortamı hazırlanarak, pratik eğitim olanakları sunularak bakır işlemeciliğini profesyonel olarak yapmaları sağlanmıştır. Kardereli hanımlarımıza verilecek 206 saatlik ileri seviye makineli ve makinesiz Bakır İşlemeciliği Kursu ile mesleki bilgi ve beceri kazandırılacak, 52 saatlik Girişimcilik Eğitimi ile de işgücü piyasasını tanımaları kolaylaşacak, böylece kendi pazarlama ağlarını kurmalarına katkıda bulunulacaktır.

Kurum amirleri ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakamımız Sayın Gökmen ÇİÇEK, Kardereli hanımlarımızın kursun başladığı tarihten bu güne çok mesafe kat ettiklerini ve aile ekonomilerine büyük oranda maddi kazanç sağladıklarını, bu çabanın köy sınırları içerisinde kalmayarak Kemah’lı işadamlarımızın da destek sağladıklarını, bu yıl dünyanın 6. Büyük organizasyonu olan Emitt fuarındaki stantda ve Ankara ANKAmall’da Erzincan Tanıtım Günleri adlı etkinliklerde de sergilendiğini belirterek, Bozoğlak köyünün de katılımıyla ilçemizin bakır merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

Kemah Kaymakamlığı

RSS Haberler » Kardere Bakır İşlemeciliğinde Kalfalık Kursu Başladı