Oğuz Onbaşı - Recep Babacan Yazdı...
Anasayfa 111 » RSS Haberler » Oğuz Onbaşı - Recep Babacan Yazdı... ---

Bozoğlak köyümüzden aynı zamanda Kardere eniştesi de olan değerli hemşehrimiz Araştırmacı yazar Recep Babacan, uzun süredir kemahtarihi.com sitesinde sürdürdüğü tarihi araştırma ve incelemelerini son yayınladığı kitapla taçlandırdı.

Araştırmalarıyla başta sancak şehri Kemah olmak üzere bölgedeki birçok tarihi olayı günyüzüne çıkaran Recep Babacan, yaptığı çalışmalarla geçmişin karanlıkta kalan dönemlerine ışık tuttuğu gibi bu konuda yapılacak çalışmalara da referans oluşturmaktadır. Bölgemiz tarihi ile ilgili yazılı eserlerin çok sınırlı olduğu düşünüldüğünde yapılan bu çalışmaların değeri zamanla çok daha fazla anlaşılacaktır.

Araştırmacı Yazar Recep Babacan, iki oğlunu Sarıkamış, bir oğlunu Çanakkale de şehit veren kendisi de Çanakkale başta olmak üzere birçok cephe de savaştıktan sonra gazi unvanı ile memleketi Kemah’a dönen Oğuz Onbaşı’nın destansı hikayesini kitaplaştırdı.

Recep Babacan’ın kaleme aldığı “Oğuz Onbaşı” kitabı ilk sözünden son sözüne kadar okuyucuları zaman zaman heyecanlandırırken, zaman zaman da gözyaşlarına boğuyor. Oğuz Onbaşı kitabıyla Sarıkamış’ta soğuktan donarken, Sina çöllerinde yanacak, Çanakkale’de bir mahşerin ortasında bulacaksınız kendinizi.

Oğuz Onbaşı kitabının yazarı Recep Babacan Çanakkale savaşlarında ismini bilmediğimiz bir çok kahramanın tarihin dehlizlerinde saklı kaldığını ifade ederek “Anadolu’nun her yerine düşen ateşi söndürebilmek adına; Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i ve Gürcü’sü cepheye koşmuş ve yan yana savaşmışlardır. Oğuz Onbaşı’da tarih yazılan bir savaşın isimsiz kahramanlarından birisidir. Tarih hiçbir zaman hainleri yazmaz, sadece ve sadece kahramanları yazar” dedi.

Ülkemizin ateş çemberinden geçtiği bu günlerde vatan topraklarının ve bağımsızlığımızın hangi bedellerle bize miras bırakıldığının çok carpıcı örneklerinden biri olan Kemahlı kahraman Oğuz Onbaşı’ nın destansı hikayesini okumak ve okutmak; kendini bu topraklara ait hisseden herkes için bir görev olmalıdır.

Değerli hemşehrimiz, Araştırmacı yazar Recep Babacan’ı büyük emek vererek ortaya çıkardığı bu kitabı ve yaptığı tarih çalışmaları nedeniyle kutlar; başarılarının devamını dileriz.


Abdullah.Bozdemir
Kardere.comKemah Tarihi ve Kitap Siparişi :
http://www.recepbabacan.com/
RSS Haberler » Oğuz Onbaşı - Recep Babacan Yazdı...