Kardere'nin Hünerli Elleri Erzincan'da Final Yaptı
Anasayfa 111 » RSS Haberler » Kardere'nin Hünerli Elleri Erzincan'da Final Yaptı ---
Kemah Kaymakamlığımızın öncülüğünde başlatılan bakırcılık projesinin devamlılığını sağlamak amacıyla sivil toplum örgütü çatısı altında proje yapılarak, SODES kapsamında hazırlanarak, DPT’nin onayı ile hayata geçirildi.

Kaymakamlığımızca daha önceden İş-Kur kapsamında açılan kurslar sonunda bakır işlemeyi öğrenen Kardere’li hanımlarımız SODES kapsamında başlatılan “Hünerli Eller Projesi” ile 92.310,00.-TL bedelli bu projeyle rahat ve huzurlu çalışabilecekleri iş ortamı hazırlanarak, pratik eğitim olanakları sunularak bakır işlemeciliğini profesyonel olarak yapmaları sağlanmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak köy konağı olarak kullanılan bina atölye haline getirilmiş daha sonrasında ise kapalı olan köy okulu atıl durumdan kurtarılmış, yeniden modernize edilerek yine kursiyerlerimizin kullanımına sunulmuştur. Gelişen teknoloji ile birlikte kaybolmaya yüz tutan geleneksel el işi bakırcılık yeniden canlanmış, bilgi ve beceri kazanan hanımlar üretken birer birey olarak ev ekonomisi içinde aktif yer almayı başarmışlardır. Vasıf kazanan hanımlarımızın kendilerine olan güvenleri artmış ve kadınlara istihdam alanı oluşturularak ilçemiz genelinde bu proje örnek teşkil ederek diğer köylerimizde de bakır işlemeciliğinin başlamasıyla İlçemizde sosyal ve ekonomik kalkınmanın, kazanç sağlamanın yanı sıra İlçemizin tanıtımına da katkı sağlamıştır.

Proje kapsamında kursiyerlere 206 saatlik ileri seviye makineli ve makinesiz Bakır İşlemeciliği Kursu ile mesleki bilgi ve becerisi kazandırmanın yanı sıra, 52 saatlik Girişimcilik Eğitimi ile de işgücü piyasasını tanımaları sağlanmıştır. Tamamlayıcı etkinlik kapsamında ise kursiyerlere Erzincan Işıkpınar’da yemek verilmiştir. Kursiyerlerin girişimcilik sertifikalarını ise yemeğe katılan Sayın Erzincan Valimiz Abdulkadir DEMİR’in eşi Nurtaç DEMİR hanımefendi takdim etti.

Kardere'li hanımlar bu kurs sayesinde kendilerini geliştirme ve aile bütçelerine katkı sunma imkânı sağladıkları için Sayın Valimiz Abdülkadir DEMİR'e ve Sayın Kaymakamımız Gökmen ÇİÇEK'e teşekkür ettiler. Ayrıca kadınların sosyal hayata katılmaları, sosyal ve ekonomik yönden gelişmeleri için Erzincan genelinde birçok çalışmayı himaye eden ve bu yöndeki tüm çalışmaları destekleyerek bu projeleri teşvik eden, programa katılarak kendilerini onure eden Sayın Nurtaç DEMİR hanımefendiye teşekkür ettiler. Yaptığı açıklamada Kardereli hanımların başardıkları işin takdire şayan olduğunu ifade eden Sayın Nurtaç DEMİR Hanımefendiye, Kardere'li hanımlar da günün anısına el işlemesi bakır tepsi hediye ettiler.


Kaynak : Kemah Kaymakamlığı
RSS Haberler » Kardere'nin Hünerli Elleri Erzincan'da Final Yaptı