Erzincan'da Korkutan Deprem !
Anasayfa 111 » RSS Haberler » Erzincan'da Korkutan Deprem ! ---

Refahiye'ye 10 kilometre uzaklıktaki Cengerli köyünde bugün saat 06.22'de yerin 5 kilometre derinliğinde richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğünde meydana gelen deprem, paniğe yol açtı.


KARDERE'DE HERHANGİ BİR CAN VE MAL KAYBI YOKTUR

Deprem merkezi olan Refahiye Cengerli köyünün güneyinde bulunan Kardere Köyümüzde de etkili bir şekilde hissedilen deprem herhangi bir can ve mal kaybına neden olmamıştır. Muhtarımız Sezai Hiçdönmez, Kardere'de herhangi bir can ve mal kaybının olmadığını, şu anda durumun sakin olduğunu bildirdi.
Bölgemizde meydana gelen depremden etkilenen bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun diyoruz.


Kardere.Com
22.9.2011, 09:35ERZİNCAN ALTI AYRI NOKTADAKİ DEPREMLE GÜNE BAŞLADI

TARİHTE büyük depremlerin yaşandığı Erzincan, güne altı ayrı noktada meydana gelen depremlerle başladı. Refahiye'ye 10 kilometre uzaklıktaki Cengerli köyünde bugün saat 06.22'de yerin 5 kilometre derinliğinde richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğünde meydana gelen deprem, paniğe yol açtı.

Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden (KRDAE) alınan bilgiye göre, Erzincan yöresindeki ilk deprem saat 02.22'de Refahiye'nin Cengerli Köyünde meydana geldi. Refahiye'nin güney doğusundaki Cengerli'de richter ölçeğine göre saat 06.22'deki 5.6 büyüklüğünde deprem, çevre il ve ilçelerden de hissedildi.

Yataktan kaldıran Cengerli depremin artçısı ise henüz kayıtlara geçmedi. Refahiye'nin güneyindeki Gümüşakar beldesinde saat 06.29'daki 3.4 büyüklüğündeki depremin ardından 06.57'de 2.8 büyüklüğünde artçı deprem oldu. Refahiye'de 06.31'de 2.7, ilçeye bağlı Çatalçam beldesinde 06..36'da 3 büyüklüğündeki depremler Kemah'a kaydı.

Kemah'ın kuzeyinde, Refahiye sınırına yakın bölgede Bozoğlak beldesinde 06.38'de 3.2 ve ardından 3.1 büyüklüklerinde depremler yaşandı. Ardından son deprem haberi Çayırlı ilçesinin Başköy beldesinden geldi. Saat 08.21'de yine richter ölçeğine göre 2.5 büyüklüğünde deprem kaydı yapıldı. Erzican'ın Refahiye, Kemah ve Çayırlı ilçelerinde meydana gelen depremlerin hasara neden olup olmadığı araştırılıyor.

BAŞKANLAR NE DEDİ?

Refahiye Belediye Başkanı Vezir Duman "Depremde en büyük korkuyu Cengerli köylüleri yaşamış. Gümüşakar ve Çatalçam'da ise daha küçük depremler olmuş. Ama aldığımız bilgilere göre, hiçbirinde can ve mal kalbı yok. Araştırmalarımız devam ediyor" dedi.

Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal ise "Saat 06.20'de şiddetli bir depremle uyandık. Depremler, herkesi korkuttu. Bozoğlak beldesine bağlı 9 köyde deprem daha çok hissedildi. Kullanmayan bazı eski evler yıkıldı. Bozoğlak ile Gülbahçe köyü arasındaki karayoluna kaya düştü. Karayolları, heyelanı temizliyor. Mal ve can kaybımız yok. Kurumlarımız teyakkuzda" diye konuştu.


Kaynak : DHARSS Haberler » Erzincan'da Korkutan Deprem !