Kardere Köyü Kapalı Basınçlı Sulama Sistemi'ne Kavuşuyor
Anasayfa 111 » RSS Haberler » Kardere Köyü Kapalı Basınçlı Sulama Sistemi'ne Kavuşuyor ---

TARIMSAL KALKINMA PROJESİ

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Tarımsal Kalkınma için Uluslararası Fon’un (IFAD) mali katkı sağladığı, yaklaşık 7,600,000 dolarlık bütçeye sahip, Sivas ve Erzincan illerinde uygulanmakta olan Sivas-Erzincan Kalkınma Projesiyle ilgili Kemah ilçemizde çalışmalar başlamıştır. Bu kapsamda, tarımsal amaçlı suyun sürdürülebilirlik esasına dayalı olarak çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan etkin biçimde kullanılması, korunması, geliştirilmesi, iletim, dağıtım ve araziye uygulanmasında çağdaş teknolojilerin kullanılmasını sağlamak üzere; 3 adet kapalı borulu basınçlı sulama tesisinin inşaatına başlanmıştır. Söz konusu sulama tesisleri Kardere, Doğanbeyli ve Koçkar köylerimizde yapılacaktır.

Bu kapsamda Kemah ilçemizdeki kapalı borulu basınçlı sulama tesisin inşaatı; 30 Mayıs 2012 tarihinde, Kaymakamımız Hasan ONGU, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, Müdür Yardımcısı, İlçe Müdürü, Şube Müdürleri, Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi Koordinatörü ve Proje Yönetim Biriminde görevli proje personeli ve çiftçilerin katılımıyla başlatılmıştır. Basınçlı sulama projesi için seçilen sahalar, proje ilçelerinin tarımsal potansiyeli en yüksek alanlarıdır. Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi kapsamındaki sahalarda halen, 1970’li yıllarda yapılan klasik açık kanal ve pompaj sistemleri kullanılmakta olup, bu kaynaklardaki su ile 4.500 dekar alanda vahşi sulama yöntemiyle sulu tarım yapılmaktadır.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte Kardere köyünde 1335 da, Koçkar köyünde 900 da ve Doğanbeyli köyünde ise 2265 dekar olmak üzere toplam 4500 da.lık alanda kapalı basınçlı sulama sistemi kurulması amaçlanmaktadır. Böylelikle, ürün desenin kısmen değişmesi, ceviz üretimine daha da önem verilmesi ve kapalı borulu basınçlı sulamaya geçilmesiyle, çiftçilerin sulama maliyetlerinin büyük ölçüde düşmesi, sulamadan kaynaklanan maliyetlerin gelir hanesine yazılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda katma değeri yüksek ürünlerin üretimi de artacaktır.


Kaynak : Kemah Kaymakamlığı

RSS Haberler » Kardere Köyü Kapalı Basınçlı Sulama Sistemi'ne Kavuşuyor