Kardere Bakır El İşlemeciliği Markalaşıyor
Anasayfa 111 » RSS Haberler » Kardere Bakır El İşlemeciliği Markalaşıyor ---
Kardere Bakır El İşlemeciliği Sergisi ve Ürün Satışından Sağlanan Gelirlerin Dağıtımı büyük bir katılımla gerçekleştirildi.
  
Kemah Kaymakamımız Sayın Gökmen Çiçek, Kemah Belediye Başkanımız Sayın Hüsamettin Şanal, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Kayık ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşların müdür ve yetkilileriyle birlikte komşu köylerden gelen çok sayıda misafirlerimizin katılımıyla Kardere tarihi günlerinden birini daha yaşadı. 

İlçe Kaymakamlığımızın girişimleri ve Muhtarlığımız organizasyonuyla İş-Kur müdürlüğü tarafından yaklaşık 4 ay önce başlatılan Bakır İşlemeleri El Sanatları Kursuna katılan köyümüz hanımları büyük bir azim ve kararlılıkla kısa sürede inanılmazı başararak büyük bir ticari başarıya imza attılar.  

Sayın Valimiz Abdülkadir Demir’in teşvikleriyle, Sayın Kaymakamımız Gökmen Çiçek’in kararlı tutumu ve büyük destekleriyle, İş-Kur ve Halk Eğitim Müdürlüğünün proje ve rehberliğiyle, Muhtarımız Sezai Hiçdönmez’in olağanüstü çabalarıyla, Dernek Yönetimimizin bu projeyi köyümüz geleceği için büyük bir fırsat olarak görmesiyle, İş adamlarımızın katkılarıyla en önemlisi köyümüz bayanlarının bu projeyi sahiplenmesiyle bugün hem ticari anlamda hem de sosyal proje anlamında örnek bir girişim olarak gösterilmektedir. 

El emeği göznuru ürünlerinin sergilenmesi ve ürün satışlarından elde edilen gelirlerin dağıtılması kuşkusuz projenin geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemliydi.
 
Bu kapsamda Kardere Köyümüzde yapılan programın sunuculuğunu Kemah Lisesi Edebiyat Öğretmenlerinden Meryem Abide Küçükyılmaz yaptı. 

Programda sırasıyla Bakır İşlemeciliği Kursiyerleri adına Melike Sevinç, Muhtarımız Sezai Hiçdönmez, Dernek Başkanımız Yusuf Gündüz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Kayık, Kemah Belediye Başkanımız Hüsamettin Şanal ve Kemah Kaymakamımız Gökmen Çiçek birer konuşma yaptılar. ( Konuşmaları videodan izleyebilirsiniz)           

Ardından verdikleri destek ve hizmetleri anısına Kaymakamımız Sayın Gökmen Çiçek’e Yusuf Gündüz tarafından, Belediye Başkanımız Sayın Hüsamettin Şanal’a Bayram Tanyıldız tarafından ve Muhtarımız sayın Sezai Hiçdönmez’e M. Ali Adıyaman tarafından plaket verildi.

Programa özenle hazırlanmış Kardere’de Bakırcılık Görsel Sunumuyla devam edildi. Sunumu izlerken Kardere’de Bakırcılığın gelişiminde emeklerini ve ilgilerini esirgemeyen Kemah Lisesi Müdürü Sıtkı Küçüktaşı,ı Özel Kalem Personeli Yavuz Bayat’ı Halk Eğitim Müdürü Bülent Tahmaz’ı ve personellerini unutmuyoruz, ayrıca teşekkür ediyoruz. 

Kısa sürede 23.000 TL’lik bir gelire ulaşan Kardere Bakır El İşlemeciliği gelirlerinin dağıtımı Sayın Kaymakamımız tarafından kursiyerlere bizzat yapıldı. Bu esnada el emeği göznuru dökerek işledikleri ve geleneksel üretimlerin dışında çok farklı bir ürünle emeklerini kazanca dönüştüren Kardereli hanımların mutlulukları ve özgüvenleri gözlerinde okunuyordu. Bu durum Kardere’nin sosyo ekonomik yaşamında bir devrim olarak değerlendirilmelidir.       

Daha sonra Hatice Canpolat ve Gülsüm Canpolat tarafından kursiyerler adına kendilerine verdikleri destek ve katkılar nedeniyle Kaymakamımız Gökmen Çiçek’e, Sezai Hiçdönmez’e Yusuf Gündüz’e Binali Bozdemir’e ve Osman Canpolat’a hediyeleri verildi.

Protokol, misafirler ve köy halkı hep birlikte köy konağı bahçesinde yemek yediler. Çay içip, sohbet ettiler.

Daha sonra Kaymakamımız ve Belediye başkanımız ile birlikte misafirler sergiyi gezerek ürünleri incelediler. Geleneksel ve tarihi motiflerle işlenen tepsiler, saatler, semaverler, şekerlikler, fincan takımları, heybeler ve daha bir çok çeşitli süs eşyası misafirlerden büyük ilgi gördü.  


Sıcak bir yaz gününde yaşanan bu anlamlı ve güzel organizasyon, davul-zurna eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.Haber - Yorum
Abdullah Bozdemir 

Fotoğraflar

Video (Hazırlanıyor)

RSS Haberler » Kardere Bakır El İşlemeciliği Markalaşıyor