Kardere Köyü / Dursun TANYILDIZ

Anasayfa » Köyün Tarihçesi » Kardere Köyü / Dursun TANYILDIZ
share on facebook  tweet  share on google  print  

Kardere Köyü / Dursun TANYILDIZ

"Köyün Tarihçesi" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

Köyümüz vadiye yerleşmiş, kuzey doğuda Gediktepe köyü, Güneyde Bozoğlak köyü, güneybatıda Dikyamaç köyü, batıda Seringöze köyü ile komşu olan köyümüzün kuzeyi dağlarla kaplıdır. Tarihçesi bilinmemektedir. Kıvançta ve kaderde bir olan köyümüzün geçim dertleri çoğalıyor. Sorunlarımız ise, su olmaması nedeni ile bitkilerimiz yeter derecede sulanmadığı için kurumaya yüz tutuyor. Çaresizlik içinde bocalayan köy halkı soruna çare aramaktadır. Köyümüzün büyük derdi olan su sorunu için bir araya gelen aydın büyüklerimiz köyümüze sulama suyu getirmek için 1.1.1951'de dernek kuruyorlar. Evet, Kardere'ye güneş doğuyor. Geleceğe ümitle bakan saygı değer büyüklerimizi burada anmak yerinde olur.

Kurucular : Hasan Çakar, Hasan Yücel, Süleyman Gündüz, Hüseyin Bozdemir, Hamdi Çakar, Veli Çakar, Kemal Çakar, Mevlüt Tanyıldız, Zihni Bilgiç, Nahiye Müdürü Ahmet Günday, Öğretmen Rıza Kaplan, ismail Gündüz, Derneğin ünvanı, Su İşleri Yardımlaşma Derneği; dernek bütün ağır hayat şartlarına rağmen faal bir şekilde devam ediyor ve üyesini de çoğaltıyor.

Yıl 1956 Akpınar suyunun gelmesi için müracaat ediliyor. Etüt yapılması için mühendis geliyor ve sonuç olumsuz olarak rapor veriliyor. Evet gene köy halkı hüsran içinde kadere boyun eğmiş. Kardere halkı gene o güne kadar dernek başkanlığı yapmış olan Hüseyin Bozdemir, Süleyman Gündüz geleceğe ümitle bakan büyüklerimizi anmak da yerinde olur.

Yıl 1959 Kardere'nin bağrından tahsilini yapmış, ve bütün köyünün hayat şartlarını yakından izlemiş ve beraber yaşamış dinamik bir genci olan Orhan Bozdemir bütün benliğini köye adamış olarak dernek yöneticilerinin de teşviki mesayi yaparak istanbul'da Derneğin şubesini açıyor ve köye daha çok faydalı olması için Derneğin ismini değiştirip "Yardımlaşma Derneği" olarak genel kuruldan müsaade alıyor.

Yıl 1961. Küçük çapta da olsa köye hizmet için sulama su arklarını betonla yapmak oluyor ve Kütüphane açılıyor. Köy komşuları Kütüphanede toplanıyor okuyor ve sohbet ediyorlar.

Yıl 1962. İstanbul'da dernek başkanımız, Orhan Bozdemir Kanadalı diplomat Elizabeth Mac Callum'la tanışıyor ve beraberinde Kardere köyüne gidiyor ve köyde büyük bir sevgi gösterisi ile karşılıyoruz. Beraberinde Ulus Gazetesi Muhabiri ve Kemah Mülkiye Amiri de beraberinde köyü ziyaret ediyorlar, ve büyük gazetelerde ropörtaj yayınlanıyor. Kardere köyü mutlu ve tarihi günlerinden birini yaşıyordu.

Sayın diplomat Elizabeth Mac Callum giderken şöyle konuşuyordu. "Bütün kalbim Karderelilerle ve Kardere'yi unutmayacağım."

Yıl 1963 Orhan Bozdemir köyün muayyen bir bölgesini orman yapmak için teşebbüse geçiyor ve muvaffak oluyor. Hemşerilerimiz Kemal ve Kadir Sevimler'in manevi yardımları bile de Erzurum orman fidanlığından fidan alınıyor ve dikimi yapılıyor. Ve muvaffak oluyor. Ormandan büyük derdimiz olan su sorunu devlet mercilerinin en üst kademelerine kadar duyuruluyor fakat, sonuçta yardım göremiyoruz.

Yıl 1974 Başkan Orhan Bozdemir Istanbul' dan beraberinde sayın Müh. Ziya bey ile Kardere' ye geliyor ve bir defa daha Akpınar suyunun etüdünü yaptırıyor ve anlaşılıyor ki köyün bu suyu getirmesi maddi olanaklar dışında kalıyor; ancak devletin katkısıyla geleceğine bütün köy halkı inanmış görünüyorlardı. Bütün çalışmalara rağmen, bir sonuç alamayan Kardere halkı çareyi diyarı gurbette aramaya başladılar. Artık Kardere'de göç başlamış, giden dönmüyor. Şimdi gittikçe kimse kalmamış bütün binalar çökmüş  böyle hüzünlü bir sonuçtan bu hatıraları yazarken kendimi tutamayarak ağlıyorum. 

Bütün okuyucularıma saygı ve sevgilerimle.

Kardere Köyü halkından,
Dursun TANYILDIZ
1978

Kaynak Kişi : Ayet TANYILDIZ

Kaynak : Kemah Bozoğlak Nahiyesi ve Köylerinin Sesi Dergisi
Tür : Diğer Tarih : 14.10.2007
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]