Şenol DUMAN / Ercan BABACAN

Anasayfa » Röportajlar » Şenol DUMAN / Ercan BABACAN
share on facebook  tweet  share on google  print  

Şenol DUMAN / Ercan BABACAN

"Röportajlar" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Şenol

KEMAH'I EVİNE TAŞIYAN ADAM 

Kemah’da doğup büyümüş ve mesleki olarak Ülkemizin sayılı aşçıları arasına girmiş Sn. Şenol Duman Bey evini bize açtı.

Kemah sevgisini evinin baş köşesine yerleştiren Şenol Bey; kelimenin tam anlamıyla Kemah müzesi oluşturmuş. Bir çok obje ve eserle donattığı evinde yaptığımız röportajımızı kültürümüzün yaşaması ümidi ile istifadenize sunarız.
 Sn. Şenol Duman ile Yaptığımız Röportaj

Kemahlim.com : Sn. Şenol Duman öncelikle sizi kısaca tanıyabilirmiyiz.

Şenol Duman : 1968 Kemah Kardere köyü doğumluyum. 3 yaşında Kemah’a yerleştim. Kemah’da babama ait lokantada 5 yaşından itibaren çalışmaya başladım. O dönemlerde Kemah postahanesine yemek verirdik. Postahane Kemah köylerine telefon hatları ve santralleri döşemekteydi ve personel kalabalıkdı. Orta öğretimimi Kemah’da hem okuyarak hem de çalışarak tamamladım. Askerde de aşçılığa devam ettim. Askerlik dönüşü Elektrik sektöründe bir müddet çalıştıktan sonra Muhtar Hasan’ın (Emek Lokantası, Şişhane) yanında çalışmaya başladım. Lokantada çalışırken dışardan da kendimi yetiştirmeye ve mesleğimde kendimi geliştirmeye devam ettim. Karma mutfak, Fransız mutfağı, İtalyan ve Japon mutfaklarında uzmanlaşdım. Tabii ki Türk mutfağı ve soğuk mezeler ile buz dekorasyonu ile mesleğiminde başarılı bir düzeye geldim. Levent Tenis Klubü,Türkiye opera ve bale klubü, Sürmeli Otel Döner ustalığı, Orient gazinosu soğuk meze şefliği ihtisas ve çalışma yerlerimden sadece bazılarıdır. Şu an Acarkentte yaklaşık 8 senedir kişiye özel aşçılık hizmeti vermekteyim. Bunun yanı sıra mesleki olarak çeşitli kurumlarda dersler vermekteyim. Profesyonel Aşçılar Derneği ve sivil toplum kuruluşlarında aktif görevlerim var. Halk eğitim merkezlerinde zaman zaman Dünya mutfaklarından ve yemek pişirme sanatı ile ilgili eğitimler vermekteyim.

Kemahlim.com : Kemah yıllarınıza ve Kemah kültüründen etkileşiminize dönecek olursak neler aktarırsınız.

Şenol Duman : Kemah’da o yıllarda bulunan babamın lokantasında (Huzur lokantası,Osman Duman) çalışırken Kemah ve Köylerinden bir çok hemşehrime hizmet vermişimdir. Hatta bu gün bazı iş adamı ve ünlü sima bizim mütevazi lokantamızdan geçmiştir. Çalışarak veya karnını doyurarak. Esnaf ile diyaoglarım iyi idi. Sevilen sayılan biri oldum hep. Kemah’ın nüfusu azdı, herkes birbirini tanırdı. Hakimler savcılar ve mülki erkana hizmet ederdim. Köylerden gelen insanlar ile oturur dertleşir yardımcı olurdum. Dolayısı ile her çiçekten bal misali ortak kültürel zenginliklerimizin farkına varmaya ve hayranı olmaya başlamıştım. Her tanıştığım köylü veya insanımızdan bir şey öğrenir, onlara ait, kültürümüze ait bilgi tecrübe ve objeleri toplamaya başladım.

Kemahlim.com : Evet,görsel olarak da evinizin genişçe bir alanında sergilediğiniz eserlerden anlaşılıyor. Bu merakınızın gelişimi nasıl oldu.

Şenol Duman : Hastalık derecesinde bir merak diyelim isterseniz. Kemah ve kültürünün hayranlığından kaynaklı bir hobi de diyebiliriz. Evimde oluşturduğum koleksiyon yaklaşık iki daire maliyetine sahip. Ama ben bundan çok memnunum. Mutlu oluyorum bu eserlere sahip olmaktan. Öncelikle ben senede üç günde olsa Kemah’a gidip dağında bayırında sırt üstü yatıp gökyüzündeki yıldızları seyredemezsem rahat edemem. Ava gidip kuş, tavşan vb. avlamazsam, Fırat’a serpme atmazsam, dağlarda soğuk sularda balık yakalamazsam o sene kendimi iyi hissetmem. Senenin belli günlerinde bunları mutlaka yaparım. Geri kalan günlerimde de işte bu koleksiyonumla bir nevi hasretlik gideririm.

Şunu da eklemek isterim ki mesleki konumum ve özel hobilerim gereği güzel yurdumuzun bir çok yerlerinde bulundum. İkinci kaptanlık lisansım ve avcılık (balık ve özellikle uçar avcılığı)’daki profesyonel faailyetlerim vesilesi ile tüm denizlerimizde bulundum. Ama Kemah her zaman olmazsa olmazlarımdan oldu hep.

Anadolumuzun bir çok yöresine ve özellikle Kemah dolaylarına ait koleksiyonum benim Kemah aşkımın bir göstergesi olmuştur.

Kemahlim.com : Nedir sizi bu kadar etkileyen

Şenol Duman : Şöyle izah edeyim. Mesela bir orak düşünün. Bu gün işlevini yitirmiş, kullanılmaz olmuş rafa kalkmıştır. Fakat o orakda saklı ne kadar hatıra vardır bilirmisiniz. Belki de o oraka sahip olabilmek kimimiz için zordu. Veya ondan kalan acı tatlı hatıra vardı. Bunun gibi bir çok obje bize geçmişimizi, anılarımızı ve tecrübelerimizi hatırlatır. Ve bize hayat veren objeler olarak dünyadaki işlevlerini zaman zaman yerine getirirler. Bunların izahı mümkün değildir. Hatta ben bu gün gözden kaçan bir çok malzemeyi değerlendirerek yararlı hale getirmeye çalışırım. Strafor kutulardan objeler yapar seramik boyama yaparım. Ytong parçalarından tarihi eserlerin birebir minyatürünü yapmaya çalışırım. Fırsat buldukça Kemah’da bulunan tarihi eserlerin de minyatürlerini yapacağım. Hatta paça çorbası yaptığım kemiklerden kolyeler bile yaparım. Kemah sevgisi ile oluşan zengin koleksiyonumun zaman ve maddiyatla ölçümünü yapamam. Bu bir aşkdır.

Kemahlim.com : Sizce bu koleksiyon veya benzeri çalışmalar tüm hemşehrimizin istifadesine sunulmak üzere teşhir edilmeli midir.

Şenol Duman : Tabii ki, özüne dönük kültürümüzün yaşatılması bağlamında bu tür organizasyon ve sergi ortamı oluşmalıdır. Şahsım adına bu tür taleblere mennuniyetle açığım. Yardımcı da olurum.

Kemahlim.com : Bu arada gördüğümüz kadarı ile avcılık yönünüzde oldukça profesyonel.Bu konu hakkında neler söyleceksiniz.

Şenol Duman : Kemah’ın ilk çocuk avcısım diye bilirim. Kemah’da avcılık klübü (Muzaffer Duman’ın kurduğu) üyesi idim. 10 yaşında ava başladım. Her köye gider av yapardım. Tan, Eskibağlar, Dedek,Muratboynu, Koçkar, Şahintepe, Atma, Hakbilir, Kardere kısacası bütün köylerde av maceram vardır. Halen senede üç gün ava gidemezsem duramam. Özellikle uçar avına meraklıyım. Kemah bölgesi kuş avı bakımından cazip bir bölge. Köylerdeki değişik türde Keklikler, Fırat kenarlarında ördek ve yaban kazları,üveylik, bıldırcın vs. mevcuttur. Bu noktada şunu da eklemek isterim ki bölgemizdeki bu potansiyel avcılık nokatsında profesyonelce turizme açılmalıdır.

Kemahlim.com : İstanbul’da Kemahlılarla ile ilişkileriniz nasıldır.

Şenol Duman : Mesleki konumum itibarı ile sosyetenin içindeyim. Fakat kendi dünyamda memleketimin gelenek ve göreneklerine bağlıyımdır. Kendi kültürümüzün hayranı ve yaşatılması taraftarıyım. Bu anlamda Kemahlı hemşehrilerim ile sürekli irtibatlıyımdır. Hemen hemen her köyden dostum arkadaşım vardır ve her cemiyete iştirak etmeye çalışırım. Kemah’ı çok severim. Fırat’ın Kemah sınırlarında Alp’den Güllübağ’a kadar ayağımı basmadığım bir karışı yeri kalmamıştır. Burada o yerlerden mahrumum ama gönlül hep oralardadır. Ben memleket sevgisi ile yoğrulmuş bir milliyetçiyimdir. Memleketimin tüm insanına aynı derecede yakın hissederim kendimi.

Kemahlim.com : Toparlarsak eklemek istediğiniz düşünceleriniz varmı

Şenol Duman : Efendim; Kemah’da özüne dönük kültürel çalışmalar noktasında gerek İstanbul’daki köylerin gerekse Kemahlılar derneğinin güzel çalışmalarına şahid olmaktayım. Kültürümüze yönelik Kemah’da da yerel yönetim ve mülki erkanımızın gayretleri söz konusu. Ben de acizane bu tür organizasyonlarda yardımcı ve destek olmak isterim.

Kemah’da veya İstanbul’da oluşacak Kültür merkezi sanırım öze dönük çalışmalarımıza ışık tutacaktır. Tekrar olacak ama inanın mesleki olarak bulunduğum toplumlarda gözlemlediğim kadarı ile bizim buna ihtiyacımız var. Yılların verdiği Kemah sevdamı bu noktada görsel olarak da fikirsel olarak da hizmete sunmaya hazırım.

Ayrıca bu güzel sitede bana göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim.

Biz de size değerli vaktinizi ayırdığınız ve bu güzel çalışmalarda bulunduğunuzdan dolayı teşekkür ederiz.

Röportaj : Ercan Babacan


Kardere.Com : Sayın Ercan BABACAN'a teşekkür ederiz.Kaynak : www.kemahlim.com / Ercan BABACAN
Tür : Yaşam Tarih : 12.09.2011
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]