Kaymakam Gökmen Çiçek ile Röportaj / Sedat SEVİM & Recep BABACAN

Anasayfa » Röportajlar » Kaymakam Gökmen Çiçek ile Röportaj / Sedat SEVİM & Recep BABACAN
share on facebook  tweet  share on google  print  

Kaymakam Gökmen Çiçek ile Röportaj / Sedat SEVİM & Recep BABACAN

"Röportajlar" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Kaymakam

 

 

 

 


34. KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK TURNUVASI 2011 AÇILIŞ ŞÖLENİ İÇİN İSTANBUL'A GELEN KAYMAKAM ÇİÇEK İLE KEMAH BAKIRINI KONUŞTUK


34. Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası 2011 sezonu Açılış Şöleni için İstanbul’a gelen Kemah Kaymakamı Gökmen Çiçek ile kahvaltı sofrasında bir araya gelerek, Kemah merkez ve köylerde başlatılan bakır işlemeciliği ile ilgili bir söyleşi yaptık.

Kaymakam Gökmen Çiçek, Kemah Bakırını aranan bir marka haline getireceklerini ve Kemah’ı bakır merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kardere, Bozoğlak ve Kemeryaka köylerinde yaşayan hanımlar, ecdadımızdan yadigâr tarihi ve kültürel varlıklarımızı simgeleyen motifler arasından seçilen örnekleri emek vererek, göz nuru dökerek bakır üzerinde yaşatmaya çalışıyorlar.

Eskiden evimizin her köşesini süsleyen, yemek pişirilen, hatta kadınlarımızın süslendiği bakır takılar hayatımızın en önemli parçası iken zamanla önemini kaybetmiş, makinelerle işlenmeye başlanmış ve daha sonraki yıllarda da el işlemeciliği baskılara yenik düşmüştür. Her ne kadar bakır hayatımızdan çıkmış olsa da, insanımız bakırı, bakırın güzelliğini unutmamıştır.

Sayın Kaymakamım başlatmış olduğunuz bakır işlemeciliği projesi ile ilgili bizlere kısa bir bilgi verirmisiniz?

Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bakır el işlemeciliğine yeniden hayat kazandırmak amacıyla, hanımların bakır işlemeciliğiyle yeni bir ufuk açan Kemah Kaymakamı Gökmen Çiçek ile bakırın dünü ve bugününü konuştuk.


Asıl menşei Erzincan olan fakat günümüzde unutulmaya yüz tutmuş Erzincan’ın milli mesleği olan bakırcılık sanatını hem yeniden yaşatmak, hem de bakır ürünler işleyerek satışının sağlanmasıyla istihdam oluşturmak istedik.

Ayrıca kursiyerlerimize kurs vesilesiyle sosyalleşme olanakları sunmak, bununla birlikte aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla ilk olarak Kaymakamlığımızın öncülüğünde Kemah Merkez, Kardere ve Bozoğlak köyümüzde toplam 70 kursiyerimize bakırcılık sanatı öğretildi.

Kurs boyunca kursiyerlerimize günlük 15,00.-TL ücret ve SSK Primleri ödendi. Biten kurslarımızın sonunda kursiyerlerimizin ürettikleri ürünleri satabilmeleri amacıyla girişimcilik eğitimi verildi. Bakırcılık kurslarının başladığı günden bugüne kadar kursiyerlerimiz 180.000,00.- TL gelir elde ettiler.

Kısaca bu proje ile kursiyerlerimiz hem meslek öğrendiler, hem işledikleri ürünleri satarak para kazandılar, hem de bir raya gelerek sosyalleşme imkânı buldular. Bu proje özellikle hanımlarımızın günlük yaşam içerisinde etkin bir biçimde yer almalarını sağlayarak, köyde yaşayan hanımlarımızda bir farkındalık oluşturmuştur.

Bizde Kaymakamlık olarak kursiyerlerimizin ufkunu açmak, yeni tekniklerle tanışmalarını sağlamak gayesiyle Erzincan yer altı çarşısındaki bakırcıları tanıtarak, moral ve motivasyonlarını yükseltmek amacıyla geziler düzenledik. Yeni açılan kursla Bozoğlak köyümüzdeki hanımlarda bu sanatı öğrenmeye başladılar. Kemeryaka köyünde de çok yakın zamanda bakır işlemeciliğine başlayacağız.

Bakır İşlemeciliği projesi ilk olarak nasıl başladı?

Kemah ilçesine atandığım ilk günlerde hem Kemah’ın köylerini tanımak hem de Köylerin sorunlarını yerinde incelemek, yapacağımız yatırımları planlamak ve köylülerimizle sohbet etmek amacıyla yaptığımız köy gezileri sırasında Kardere ve Bozoğlak köyüne geldiğimizde ciddi oranda bir genç nüfusun olduğunu fark ettik.

Ne işle meşgul olduklarını sorduğumuzda, yaptıkları bir işin olmadığını ve geçim sıkıntısı nedeniyle büyük şehirlere göç etme eğiliminde olduklarını, genç kızların sosyal yönden mutsuz olduklarını gördük.

Bunun üzerine Kardere ve Bozoğlak köylerimizdeki genç kızlara ve hanımlara yönelik hem sosyalleşme imkânı sunmak, hem de aile bütçelerine katkı sağlayacak gelir getirici bir meslek edindirmek ve onların da kabiliyetlerine uygun olabilecek bir proje oluşturmak amacıyla komisyon kurarak çalışmalara başladık.

İstanbul’da yaşayan Bozoğlaklı ve Kardereli hemşehrilerimizin ve işadamlarımızın, yapacağımız her projeye sonsuz destek vereceklerini göz önünde bulundurarak, özellikle İstanbul’da yaşayan işadamlarımızın her yıl şirketlerinin tanıtımı için ciddi oranda promosyon ürünleri yaptırdıklarını da dikkate aldık.

Bunun yanında İlçemizin turizm potansiyelini de düşünerek, ilçemize gelen turistlerin alabileceği hediyelik bakır eşya ve İstanbul’da yaşayan, önemli işletmelere sahip olan iş adamlarımızın promosyon ürün ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz bir ürün olarak gördüğümüz bakır el işlemeciğine karar verdik.

Kursiyerler tarafından işlenen bakırlar beklediğiniz ilgiyi gördü mü?

İşlenen bakırların birçoğu ilk yaptığımız sergide ziyaretçiler tarafından adeta kapışıldı. Klasik hat ve süsleme örneklerinin yanı sıra İlimizde, İlçemizde ve çevre İllerimizdeki tarihi ve kültürel varlıklarımızdaki motifleri ölümsüzleştirmek amacıyla hediyelik tabak, plaket, takı, saat ve reklam panosu işlemeleri büyük ilgi görüyor.

Özellikle İstanbul’dan hatırı sayılır ölçüde siparişler geldi. İlçemizin tanıtımı için İstanbul ve Ankara’da girdiğimiz fuarlarda hanımların işledikleri ürünlerin kapışıldığını gördük.

İşlediğimiz bakırlar İstanbul kapalı çarşıda, dernek binalarımızda, Sivas İlimizde çeşitli AVM’lerde ve ilçemizde satışa sunulmakta.

Bu konuda tanıtım çalışmalarımız hızla devam ettiriyoruz.

Dünyanın 6. Büyük organizasyonu olan EMITT Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat fuarında kurmuş olduğumuz stantta Kemah bakırını dünyaya tanıtma imkânı bulduk.

El emeği ve göz nurunu kazanca dönüştürmenin mutluluğunu yaşayan hanım kardeşlerimiz gün geçtikçe bu işe daha büyük bir heyecanla sarılıyorlar, bu da bizleri mutlu ediyor.

Köylerde genellikle tarım ve hayvancılığın yanında ev işlerini, çocuk bakımını üstlenen hanımların, bakır işlemeye yönelmelerini eşleri nasıl karşıladı, bu konuda sorunlarla karşılaştınız mı?

Köylerimizde başlattığımız bakırcılık projesine beyler ilk başlarda tereddütle yaklaştılar. Fakat kısa sürede tereddütlerinden sıyrılarak projemizin en büyük destekçisi oldular. Hatta Kardere köyümüzde erkeklerin boş vakitlerinde çay içip sohbet ettikleri köy konağına hanımlar el koyarak burasını bakır işledikleri bir atölyeye çevirdiler ve sonrasında da işlenen ürünleri sergiledikleri showroom olarak kullandılar. Köy erkekleri bu durumu büyük bir hoşgörüyle karşıladılar.

Tabiri caizse mekânlarına el konulan ve atölyeye dönüştürülen beylerin, aynı zamanda köylerdeki hanımların gününün büyük kısmını almasına rağmen ev işlerinde bile yardımcı olduklarını kursiyerlerimizin anlattıklarından biliyoruz. Ayrıca İstanbul’daki Kardere ve Bozoğlak köyü Dernekleri, Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Kemah Spor Kulübü Derneği bu projenin köylülerimiz tarafından kabullenilmesi için destek oldular.

Genel itibariyle Kardere ve Bozoğlak’ta ki beylerin gerçekten meseleyi sahiplendikleri ve eşlerine destek olduklarını söyleyebiliriz. Kemeryaka köyümüzde yaşayan hanımlarda büyük bir heyecan içerisindeler.

İlk etapta İlçe Merkezinde başlamasına rağmen projenin sonraki aşamalarını neden köylerde yapmayı düşündünüz, buradaki amacınız neydi?

Bakır işlemeciliği yaptığımız Bozoğlak ve Kardere köylerimizde genç nüfus var. Üstelik bunlar iş imkânı bulamadıkları için göç eğiliminde olan insanlardı. Bu köylerimizde göçü durdurmak hatta göçü tersine döndürmek en büyük amacımızdı. Ayrıca projenin ilk aşamasında ürünlerin satılmasında çok çekingen olan hanım kardeşlerimiz aldıkları eğitimler ve özellikle komisyonumuz tarafından verilen girişimcilik eğitimi sonucunda şimdi ürünlerini kendileri cesaretle pazarlayacak duruma geldiler.
Köydeki hanım kardeşlerimize sorduğumuzda; “öncelikle kendimize olan güvenimiz arttı. Bir şeyler yapmak, üretebilmek ve ürettiklerimizden kazanç sağlamanın hazzı tarif edilemez. Yaptığınız işe emek sarf edip göz nuru dökmek kazancın kıymetini bir kat daha artırıyor. Bakır işlemeciliği, köy işleri ve ev işlerinin dışında yaşantımıza renk kattı. Kültürel özellik taşıması nedeniyle biçki, dikiş, nakış ve örgü gibi alışılagelmiş uğraşlardan daha öne çıkıyor, azda olsa bütçemize ekonomik katkı sağlıyor olmak bizleri mutlu ediyor.” Cevabını alıyoruz ve bizde mutlu oluyoruz.

Proje şuan ne aşamada ve bakırcılığın geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz, Projeyi taşımak istediğiniz bir hedef belirlediniz mi?


Bakır işleyen hanım kardeşlerimiz ve genç kızlarımız artık amatörlükten kalfalığa yükselmiş durumdalar. Bakırcılık projemizin memleketimize beklediğimiz katkıyı sağlaması için asıl önemli olan şey, projenin uzun soluklu olabilmesi için profesyonel olarak devamını sağlamamız gerekiyordu.

Kaymakamlığımız öncülüğünde, Kemah İlçesini Güzelleştirme Ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında SODES kapsamında “Hünerli Eller” adıyla bir proje hazırlanarak DPT’ye sunuldu.

DPT tarafından kabul gören projemizle, hanım kardeşlerimize rahat ve huzurlu çalışabilecekleri iş ortamı yaratılarak, pratik eğitim olanakları sunuldu. Bakır işlemeciliğini profesyonel olarak yapmaları sağlandı.

Bakırcılarımıza verilen ileri seviye makineli ve makinesiz Bakır İşlemeciliği Kursu ile mesleki bilgi ve beceri kazandırmak, girişimcilik eğitimi ile de işgücü piyasasını tanımalarını kolaylaştırmak, böylece kendi pazarlama ağlarını kurmalarına katkıda bulunmaktayız.

Bizim en büyük amacımız, Gelişen teknoloji ile birlikte kaybolmaya yüz tutan geleneksel el işi bakırcılığını yeniden canlandırmak, bilgi ve beceri kazanan hanımlarımızı üretken birer birey olarak ev ekonomisi içinde aktif olarak yer almalarına olanak sağlamak.

Vasıf kazanan kadınların kendilerine güvenlerinin artması, kadınlara istihdam alanı oluşturulması, yöremizde bu projenin örnek teşkil ederek, İlçemizde sosyal ekonomik kalkınmanın sağlanmasıdır.

Ayrıca yöremiz için bakırcılığı bir sektör haline getirerek yoksulluğun, hızla yaşanan göçün önüne geçilmesine katkı sağlamaktır.

Kardere ve Bozoğlak köylerinde uygulamaya başladığımız, Kemeryaka köyünde başlama safhasına geldiğimiz ve zaman içerisinde potansiyeli olan başka köylerimizi de dâhil edeceğimiz Kemah Bakırını aranan bir marka haline, Kemah’ı ise bakır merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz her projede olduğu gibi bakırcılıkta da yanımızda olan maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen kadirşinas hemşerilerimiz ve işadamlarımızla bu işin üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Sayın Kaymakamım 3 günlük İstanbul ziyaretinizde, yoğun programınıza rağmen, bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyor, başarılı ve örnek çalışmalarınızdan dolayı tüm hemşehrilerimiz adına size ve şahsınızda tüm Kaymakamlık personeline teşekkür ediyoruz.

Ben sizlere bu güzel mekânda bizi ağırladığınız için çok teşekkür ediyor, Erzincan ve Kemah haberlerini objektif bir şekilde yayınlayan erzincanlilarinsesi.com, Kemah tarihine ışık tutan kemahtarihi.com ile Kemah’ta birçok ilke imza atan ve Kemah Şenlikleri için hazırladıkları beni heyecanlandıran yeni projeleriyle Radyo Gurbet24’ü yürekten kutluyorum.Haber Röportaj : Sedat Sevim & Recep Babacan


Kardere.Com : Sayın Sedat SEVİM ve Sayın Recep BABACAN''a teşekkür ederiz.


 

Kaynak : Erzincanlılarınsesi - Kemahtarihi - Kemahbakir
Tür : Yaşam Tarih : 23.09.2011
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]