Sosyal ve Kültürel Yaşamda Kardere / Abdullah BOZDEMİR

Anasayfa » Abdullah BOZDEMİR » Sosyal ve Kültürel Yaşamda Kardere / Abdullah BOZDEMİR
share on facebook  tweet  share on google  print  

Sosyal ve Kültürel Yaşamda Kardere / Abdullah BOZDEMİR

"Abdullah BOZDEMİR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Sosyal

Sosyal ve Kültürel Yaşamda Kardere


Modern yaşam bizlere ne kadar teknolojik imkan sunarsa o oranda da doğayla ve sosyal yaşamla olan bağlarımızı zayıflatmaktadır. Bu çerçevede biz Kardereliler hem kişisel hem de kurumsal yapılarımızı rasyonel olarak
değerlendirmemiz gerekmektedir.

Genç nüfusumuz kitlesel olarak kentlerde, daha doğrusu İstanbul’da yaşamaktadır. Biz istesekte istemesekte sosyal yaşam özellikle gençlerimize farklı yaşam seçenekleri sunmaktadır. Bu kaçınılmaz durum karşısındaki geleneksel düşüncelerimiz yeniden değerlendirilmeye muhtaçtır.

Köyümüz artık 20 yıl öncesinin köyü değildir. Enerjinin gelmesi ve ulaşım imkanlarının artması göçü özellikle mevsimsel olarak artık tersine çevirmektedir. Biz şehirde 20 yıl sonrasının köyünü kurgulayıp ona göre hareket etmeliyiz. Şehir ve köydeki dinamikleri bu yönde harakete geçirmeliyiz.

Şehirde yaşayan gençlerimiz için köy ne ifade eder?

 

Coğrafi bir çağrışım yapmakla beraber köy esas olarak kentte yaşayanlar için; kültürel ve aidiyet duygusunu ifade eder.

Köyümüz, köyde yaşayan halkımızın dışındakilere ne yazık ki ekonomik bir imkan sunmamaktadır. Yakın bir gelecekte de bu imkanın olacağı gözükmemektedir.
 

Ancak kentlerde yaşayan Kardereliler yeterli sermaye birikimlerine ulaştığında eğer o sermaye bir yere gitme ihtiyacı hissederse, öncelikle Ege ve Akdeniz kıyılarına değilde; köyümüze gitmesinin temel dinamiği işte bu kültür ve aidiyet duygusunun kaybolmaması ile ilgilidir.

Kuşkusuz bu güne kadar köyümüze maddi ve manevi pek çok katkılar yapıldı. Bütün bunları Kardere Köyü tarihi bugün yazmasa da yarın yazacaktır. Bu başka bir yazımızın konusudur.

Her gencimiz belirli bir yaşa geldiğinde ait olduğu topluma bir şeyler verme ihtiyacı içinde olmalıdır. Ancak bu sürecin başlangıcı toplumun o gencimize verdikleri ile başlar.

Gençlerimize yönelik yalnızca futbol kulübümüzün olması ve birlik beraberlikten yalnızca bunu anlamamız bir “Türkiye Gerçeği” olsa gerek. Bu aktivite çok önemlidir ve çok önemli misyonlar yüklenmiştir ve yüklenmeye de devam edecektir. Ancak bu toplumumuzu bütünüyle kucaklamakta yetersiz kalmaktadır.

Özellikle kültürel etkinliklerde çok eksiğimiz bulunmaktadır. Daha acı söyleyeyim hiç yoktur. Olmaması için bir sebepte yoktur. Ancak gözüken bir çabamız da yoktur.

Bu soruları kendimize sormak zorundayız !

 

Neden bir
müzik grubumuz,

folklor ekibimiz yoktur.

Neden bir
tiyatro grubumuz,

fotoğraf veya resim sergimiz yoktur.

Neden bir
el sanatları sergimiz
yoktur?

 

 

Köyümüzün ve kültürümüzün yaşaması için, çocuklarımızın atalarının toprağına sahip çıkmaları için bu kanalların açılması öncelikli gündemimiz olmalıdır.

 

Gençlerimize, kendilerini ifade etmeleri için yukarıda bir kısmını belirttiğimiz imkan ve zeminleri oluşturmazsak, çağdaş ve modern yaşamın çok gerisinde kalacağı endişesi; genç kuşakta ciddi kopuşlar ve yabancılaşmayı beraberinde getirecektir.

 

İçinde bulunduğumuz sosyal, kültürel ve ekonomik yapı bu açılımı yapmamızı zorunlu kılmaktadır.

 

Biz bunu başarabiliriz sevgili Kardereliler ! Bu potansiyel bizde mevcut.

Yeter ki, mevcut ve geleneksel bakış açımızı günümüz şartlarına ve gereklerine göre yeniden gözden geçirelim. Birlikte yapacaklarımız için ortak bir platformda buluşup tartışalım, paylaşalım, büyük küçük demeden fikirlerimizi özgürce ifade edelim.

www.kardere.com sitesi bu konudaki misyonu yüklenmiştir. Bu amaç ve bu uğurda bütün Karderelilerin de üzerlerine düşeni fazlası ile yapacağından şüphemiz yoktur.

Abdullah Bozdemir 
İstanbul, 04.11.2007Kaynak : Abdullah BOZDEMİR
Tür : Kültür - Sanat Tarih : 07.11.2007
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this