Kemah Kardere Köyü'nün Tarihsel Belleği / Abdullah Bozdemir

Anasayfa » Abdullah BOZDEMİR » Kemah Kardere Köyü'nün Tarihsel Belleği / Abdullah Bozdemir
share on facebook  tweet  share on google  print  

Kemah Kardere Köyü'nün Tarihsel Belleği / Abdullah Bozdemir

"Abdullah BOZDEMİR" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Kemah

Kemah Kardere Köyü'nün Tarihsel Belleği

Kemah Kardere Köyü derneğinin yaklaşık 38 yıl başkanlığını yapan ve bu süre zarfında yaptığı çalışmalarla bölgemizde taraflı tarafsız herkesin taktirini kazanan, toprağına ve halkına bağlı örnek bir aydın ve yurtsever olan Orhan Bozdemir’in bizlere bıraktığı en önemli miraslardan biri, büyük bir özen ve tarihçi titizliği ile oluşturmuş olduğu Kardere Köyü Dernek Arşivi'dir. Bütün çalışmalarında olduğu gibi bu arşivin oluşturulmasında da büyük bir emeği ve birikimi vardır.

Yapılan şeyler zamanla yıkılır, yerine daha iyisi de yapılır; ancak geçmişte olanca imkansızlıklar içinde verilen mücadelenin, emeğin, fedakarlığın zamanla unutulması veya gözardı edilmesi kadar hüzün ve acı veren birşey yoktur.


Geriye dönüp bakıldığında bu izler, bu hatıralar görülemiyorsa bundan sonra yapılanların da bir kıymeti harbiyesi olmayacaktır. Çünkü toplumsal bellek tarihsel süreç içinde oluşur. İnsanlar kendilerinden önce yapılanları koruyamazlarsa, yok sayarlarsa kendi yaptıklarına değer verecek ve koruyacak bir kültürü de oluşturamazlar.

Bu kültürü oluşturmanın en önemli yapı taşları arasında ise müzeler, kütüphaneler, sergiler, arşivler vb. yer alır. Buralar toplumun yaşayan belleğidir.

İşte bu bellek ne kadar canlı ve zengin bir içerikle tutulursa, gelecek kuşaklara da o denli büyük ve anlamlı bir miras bırakılmış olur.

Orhan Bozdemir, oluşturmuş olduğu dernek arşivi ile hem kendinden öncekilere hemde kendi döneminde verilen emeklere ve oluşturulan değerlere büyük bir saygı ve vefa göstermiştir. Toplumsal kalkınma ve kültürel zenginliğimizin korunmasında yapılan çalışmaları belgelemiş , kayıt altına almış ve bugünlere gelmesini sağlamıştır.

Bugün bizlere düşen görev ise; çok uzun yıllar içinde oluşturulan bu maddi ve manevi değerleri imkanlarımız ölçüsünde derleyip paylaşarak; geleceğe aktarılmasını sağlamaktır.

Bu kapsamda; uzun zamandır dernek arşivinde kaderine terk edilen bu belge ve kayıtları derleyerek sizlere ulaştırma çabası içindeyiz. Mevcut dökümanlar arasında artık bozulmaya yüz tutmuş video kasetleri de mevcuttur. Teknik nedenlerle uzun uğraşlar vererek diğital ortama taşıdığımız bu görüntüleri de sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak yayına hazır hale getirdiğimiz 1995 yılının Mayıs ayında ERT TV tarafından "Köy köy Erzincan" programı kapsamında çekimleri yapılan ve TV'de yayınlanan Kemah Kardere Köyü Belgeselini üç bölüm halinde yayınlıyoruz.

Bu vesile ile bir kez daha Kardere Köyü'nün kalkınmasına ve aydınlanmasına öncülük eden, emek veren başta efsane dernek başkanımız Orhan Bozdemir olmak üzere aramızda olmayan diğer büyüklerimizi rahmetle ve minnetle anar, yaşayanlara uzun ömürler diler, saygılar sunarız.


Abdullah Bozdemir
08.09.2012


Kardere.Com


 
 
  


Tür : Kültür - Sanat Tarih : 08.09.2012
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this