1979 KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK TURNUVASI / DENİZ YÜCEL

Anasayfa » Kardere Spor Tarihi » 1979 KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK TURNUVASI / DENİZ YÜCEL
share on facebook  tweet  share on google  print  

1979 KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK TURNUVASI / DENİZ YÜCEL

"Kardere Spor Tarihi" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar

Geleneksel hale getirilen “Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası” ebedi ismini 1979 yılında aldı. Bu yıl tüzük gereği 1978 yılında şampiyon olan takım üstlenecekti, ancak iki yıl tertip komitesi görevini yapan Bozoğlak şampiyon olunca bu kez, ikinci olan Karderespor Kulübüne verildi. 

Kemah'ın diğer nahiye ve köyleri gençlerini spora yöneltmek, aradaki yakın dostluk ilişkilerini kuvvetlendirmek amacı ile irtibat kurduğumuz 23 nahiye ve köy yöneticilerine çağrıda bulunuldu. Davetimize olumlu cevap veren Doğanbeyli, Ağaçsaray, Gölkaynak, Seringöze ve Ayranpınar takımlarının katılmaları yanı sıra ilk yıl katılan Bozoğlak, Kardere, Gediktepe, Hakbilir köyleriyle takım sayısı 10’a yükseldi.

 

İlk yıl katılan Tan ile Tandırbaşı takımları ise katılmadılar.

 

Yapılan “genel kurul” toplantılarında, geçen turnuvanın aksayan yönleri, yeni dönemde getirilen esaslarla düzeltildi. En önemli değişiklik, daha önce Bozoğlak Dostluk Turnuvası olan ismi, yeni katılan köylerin büyük bir çoğunluğunun gerek merkez, gerekse nahiyeler durumu ile Tertip Komitesi olarak Kardere’nin bu konudaki olumlu karşıladığı görüşle turnuvanın adı bundan böyle ”Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası” olarak değiştirildi ve ebedi ismini böylece almış oldu.

 

Turnuvaya katılan yeni köylerle güçlenmesi yanı sıra, sorunları da bir hayli arttı. Organizenin başarılı olması için tüm imkanlar zorlanarak yoğun bir çalışmaya girildi. Takım yöneticilerinin de büyük yardımları ile değerlendirme ve diğer kurulların yapacakları işi Tertip Komitesi olarak çözüme hep beraber kavuşturduk. Yönetmelikte ise günün şartlarına göre gerekli değişiklikler yapıldı. Haydarpaşa sahasına kum dökülerek saha hazırlandı. Müsabakaları yönetmek için köyler dışından yetenekli kişiler hakem olarak görevlendirildi. Yeni lisanslar düzenlendi. Sahada her takımın kendi renklerini ihtiva eden flama asma mecburiyeti konuldu. Sahanın hazırlanması için ilk maça çıkacak takımlar görevlendirildi. Müsabakalar sırasında gerek saha içinde, gerekse dışında futbolcu ve seyirciler arasındaki sportif ve dostluğu etkileyecek hareketlerin önlenmesi için önlemler alındı.

 

8 Nisan 1979’da başlayıp, 3 Haziran 1979’da sona eren 10 hafta süren turnuva sonucu alınan başarılara göre ödüller şu şekilde sahiplerini buldu.

 

En Centilmen takımAğaçsarayspor
Turnuva ŞampiyonuDoğanbeylispor
Turnuva İkincisiGediktepespor
Turnuva ÜçüncüsüKarderespor
Gol KrallığıMehmet Payalan (Bozoğlak)
En iyi KaleciGürbüz Aydemir (Doğanbeyli)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Yazan : Deniz YÜCEL

(1979 Turnuva Tertip Komitesi Başkanı)

Kaynak : Şükrü ÜNAL (GEDİKTEPE)
Tür : Spor Tarih : 07.01.2008
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]