BİR TURNUVA BÖYLE DOĞDU

Anasayfa » Kardere Spor Tarihi » BİR TURNUVA BÖYLE DOĞDU
share on facebook  tweet  share on google  print  

BİR TURNUVA BÖYLE DOĞDU

"Kardere Spor Tarihi" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
BİR

Günden güne artan nüfus, geçim şartlarını zorlayarak yıllar önce zorunlu olarak köyden kente akımı başlatmış oldu. Kemah köyleri de bu şartlar altında daha fazla kadere boyun eğmemek için çareyi büyük kentlere, dolayısı ile İstanbul'a göç etmekte bulmuştur.

İstanbul’da kent yaşantısının oluşturduğu yeni bir genç nesil yetişti. Yaşlılar kendi aralarındaki akrabalık bağlarını kendi aralarında görüşerek sürdürürken, yeni yetişen nesil gelenek ve göreneklerimizin varlığından habersiz yakın akraba ve hemşehrilik duygularından yoksun olarak yetişiyordu.
 İstanbul’da kurulu köy dernekleri belirli bir kitleye hitab ediyordu. Gençlik ise bunların varlığından bile habersizdi. Ancak düzenlenen gece ve kır gezileri köylülerin bir araya gelmelerini, genç nesilin ise birbirleriyle tanışıp kaynaşmalarında az da olsa etkili olmaya başlamıştı. Kır gezilerinde yapılan spor, gençlerin semtler arasında da birer spor kulübü kurarak imkanların elverdiği ölçüde futbol maçları yapmalarına yönelmeleri, diğer köyler arasında da duyuluyor ve gün geçtikçe yaygınlaşıyordu. Ne var ki tüm bu gençleri bir araya getirip, tanıştırıp ve kaynaşmalarına yardımcı olacak yeterli ne bir tesis ne de bir kuruluş yoktu.

İşte böyle bir ortamın hüküm sürdüğü bir sırada Bozoğlak nahiyesi ve köylerinin sorunlarının tartışıldığı 1977 yılındaki gerek köyde, gerekse İstanbul’daki toplantılardan birinde sohbet esnasında bir futbol turnuvasının düzenlenmesi söz konusu olmuş ve hemen ardından Bozoğlaklı birkaç genç bir araya gelerek fikir birliğine vararak bir turnuva düzenlenmesine, dolayısı ile de diğer köylerle diyalog kurarak bugünkü Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası’nın temeli Bozoglak Dostluk Turnuvası adı altında atılmıştır.

Kısa bir zamanda 7,10,13 ve 17 takıma yükselen Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası’nın takım sayısı yıldan yıla artarak devam edeceği sanılıyor. Ancak bu birliğin uzun yıllar sürmesi, baştaki idarecilerin bilinçli ve intizamlı çalışmalarına bağlı olacaktır.

Bugün 4.yılını geride bıraktığımız Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası eşi dünyada ender görülen bir birlik ve dostluk örneğidir.


Orhan Bozdemir
1977


Tür : Spor Tarih : 04.05.2010
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]