Biyografisi

Anasayfa » Biyografisi
share on facebook  tweet  share on google  print  

BiyografisiOrhan Cavit BOZDEMİR  (1935-2000)
 

Hayata gözlerini İstanbul-Harbiye de  açtı. Küçüklüğü Harbiye, Feriköy, Cihangir ve  Kardere Köyü arasında geçti. İlkokula Firuzağa ilk okulunda başladı. Çok başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. Ortaokul ve liseyi Tophane Sanat Enstitüsü’nde bitirdi. Askerlik görevini Erzincan’da yedek subay olarak yaptıktan sonra elektrik teknisyeni olarak Oerlıkon A.Ş.  ye girdi. İlerleyen yıllarda  evlenip Candemir Bozdemir isminde bir çocuk sahibi oldu. Çok uzun süre çalışarak emekliye ayrıldı. 

Hiçbir zaman doğduğu toprakları unutmadı. Orada bulunan insanların daha rahat yaşayabilmeleri için  çok çaba sarf etti. Orhan Bozdemir  bölgedeki kızların okuyabilmeleri için bir ilk okul yapılmasına ön ayak olmuştur. Zamanın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ ünde  Kemahlı olması nedeniyle yardım alarak okulu yaptırıp adını okula vermiştir. Köyde bir kütüphane ve sağlık ocağı  yaptırmıştır. Evlerin içine kadar su gelmesini sağlamış, bir de köyde orman yapılmasına öncülük etmiştir. Daha bir çok  yapacağı faydalı işler varken yakalandığı amansız hastalık ona bu işleri yapması için imkan vermemiştir. 2000 yılında gözlerini İstanbul  Cihangirdeki evinde hayata kapamıştır. Yaptığı orman Orhan Bozdemir'in ölümünden sonra Kardereliler tarafından  “ORHAN CAVİT BOZDEMİR  ORMANI “ olarak adına ithaf edilmiştir.


Hayatı boyunca Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıkmış ve memleketine faydalı olmak için elinden geleni yapmıştır. Her zaman yeni yetişen gençlerin daha da iyisini yapmasını arzulamıştır.

Huzur içinde uyu. 

Sabiha BİRDAL